01/26/2018

Referee nominations Men's EHF EURO 2018

The following referees have been nominated for matches at the Men's EHF EURO 2018. This article will always be updated when new nominations have been confirmed.

Photo: Uros Hocevar

Final round

MATCH DAY 14

Friday 26 January

5/6 Placement match - Croatia vs Czech Republic: Oscar Raluy & Angel Sabroso ESP

Semi-final 1 - France vs Spain: Gjorgji Nachevski & Slave Nikolov MKD

Semi-final 2 - Denmark vs Sweden: Lars Geipel & Marcus Helbig GER

MATCH DAY 15

Sunday 28 January

3/4 Placement match: Constantin Din & Sorin-Laurentiu Dinu ROU

Final: Matija Gubica & Boris Milosevic CRO

 

Main round

MATCH DAY 7

Thursday 18 January

Group I

Serbia vs Norway: Duarte Santos & Ricardo Fonseca POR

Croatia vs Belarus: Evgeny Zotin vs Nikolay Volodkov RUS

MATCH DAY 8

Friday 19 January

Group II

Germany vs Czech Republic: Matija Gubica & Boris Milosevic CRO

Slovenia vs Denmark: Stevann Pichon & Laurent Reveret FRA

MATCH DAY 9

Saturday 20 January

Group I

Sweden vs France: Oscar Raluy & Angel Sabroso ESP

Croatia vs Norway: Constantin Din & Sorin-Laurentiu Dinu ROU

MATCH DAY 10

Sunday 21 January

Group II

Germany vs Denmark: Matija Gubica & Boris Milosevic CRO

FYR Macedonia vs Spain: Andrei Gousko & Siarhei Repkin BLR

MATCH DAY 11

Monday 22 January

Group I

Serbia vs France: Martin Gjeding and Mads Hansen DEN

Sweden vs Belarus: Vaclav Horacek & Jiri Novotny CZE

MATCH DAY 12

Tuesday 23 January

Slovenia vs Spain: Constantin Din & Sorin-Laurentiu Dinu ROU

FYR Macedonia vs Czech Republic: Evgeny Zotin vs Nikolay Volodkov RUS

MATCH DAY 13

Wednesday 24 January

Group I

Serbia vs Belarus: Oscar Raluy & Angel Sabroso ESP

Sweden vs Norway: Gjorgji Nachevski & Slave Nikolov MKD

Croatia vs France: Lars Geipel & Marcus Helbig GER

Group II

Slovenia vs Czech Republic: Serbia vs Norway: Duarte Santos & Ricardo Fonseca POR

FYR Macedonia vs Denmark: Mindaugas Gatelis & Vaidas Mazeika LTU

Germany vs Spain: Stevann Pichon & Laurent Reveret FRA

 

Preliminary Round

MATCH DAYS 1 and 2

Friday 12 January

Group A

Sweden vs Iceland: Gjorgji Nachevski & Slave Nikolov MKD

Croatia vs Serbia: Lars Geipel & Marcus Helbig GER

Group B

Belarus vs Austria: Vaclav Horacek & Jiri Novotny CZE

France vs Norway: Oscar Raluy & Angel Sabroso ESP

Saturday 13 January

Group C

Germany vs Montenegro: Stevann Pichon & Laurent Reveret FRA

FYR Macedonia & Slovenia: Constantin Din & Sorin-Laurentiu Dinu ROU

Group D

Spain vs Czech Republic: Duarte Santos & Ricardo Fonseca POR

Denmark vs Hungary: Matija Gubica & Boris Milosevic CRO

MATCH DAY 3

Sunday 14 January

Group A

Serbia vs Sweden: Martin Gjeding and Mads Hansen DEN

Iceland vs Croatia: Evgeny Zotin vs Nikolay Volodkov RUS

Group B

Austria vs France: Lars Geipel and Marcus Helbig GER

Norway vs Belarus: Gjorgji Nachevski and Slave Nikolov MKD

MATCH DAY 4

Monday 15 January

Group C

Slovenia vs Germany: Mindaugas Gatelis & Vaidas Mazeika LTU

Montenegro vs FYR Macedonia: Duarte Santos & Ricardo Fonseca POR

Group D

Hungary vs Spain: Constantin Din & Sorin-Laurentiu Dinu ROU

Czech Republic vs Denmark: Andrei Gousko & Siarhei Repkin BLR

MATCH DAY 5

Tuesday 16 January

Group A

Serbia vs Iceland: Oscar Raluy & Angel Sabroso ESP

Croatia vs Sweden: Vaclav Horacek & Jiri Novotny CZE

Group B

France vs Belarus: Mindaugas Gatelis & Vaidas Mazeika LTU

Norway vs Austria: Martin Gjeding and Mads Hansen DEN

MATCH DAY 6

Wednesday 17 January

Group C

Germany vs FYR Macedonia: Andrei Gousko & Siarhei Repkin BLR

Montenegro vs Slovenia: Matija Gubica & Boris Milosevic CRO

Group D

Czech Republic vs Hungary: Stevann Pichon & Laurent Reveret FRA

Spain vs Denmark: Evgeny Zotin vs Nikolay Volodkov RUS

written by ehf-euro.com / br