20/01/2018

U paklenoj atmosferi Arene Zagreb Hrvatska do pobjede nad Norveškom

IZVJEŠTAJ SKUPINE I: Hrvatska je bliže polufinalu nakon uvjerljive pobjede 32:28 protiv Norveške

Hrvatska reprezentacija i dalje je ostala u igri za plasman u polufinale nakon što je u dugom susretu glavne faze Europskog prvenstva pobijedila Norvešku u reprizi polufinala Svjetskog prvenstva 2017. Rukometaši Hrvatske letjeli su do pobjede 32:28 (17:15) nošeni ispunjenom Arenom Zagreb i navijačkom pjesmom.

Na krilima sjajne zagrebačke publike hrvatski rukometaši snažno su krenuli u utakmicu. Ivan Stevanovićzaustavio je prvi udarac Norvežana i time nagovijestio svoju sjajnu večer. Stevanovićeve obrane i dobro organiziran napad brzo su Hrvatsku dovele do 3:0. Zabijali su Željko Musa i Manuel Štrlek. Norvežani su odgovorili sa svoja dva uzastopna pogotka, ali izabranici Line Červara niti u jednom trenutku nisu dopustili da im se protivnici ozbiljnije približe. Pogotkom Eivinda Tangena Norvežani su u osmoj minuti su imali 4:3, ali sedam minuta kasnije Luka Stepančić zabija za 10:6 i otklanja bilo kakvu mogućnost izjednačenja.

Treba naglasiti da je Stevanović sjajno branio kroz cijelo prvo poluvrijeme i time pomagao svojoj momčadi u trenucima kada su Novežani pokušali ozbiljnije ugroziti vodstvo Hrvatske. Mala kriza u realizaciji, ali i sitni propusti u obrani posljednjih pet minuta prvog dijela omogućili su izabranicima Christiana Bergeada dvije minute prije kraja stignu na samo pogodak zaostatka. Međutim, da Hrvatska na odmor ode s +2 pobrinuo se Zlatko Horvat koji je “sasušio” Espena Christiansena za 17:15 nakon prvih 30 minuta.

U početnim minutama drugog dijela utakmice igralo se gol za gol i to preko Štrleka na lijevoj strani i Ivana Čupića koji je realizirao sedmerce i vratio Hrvatsku na +3 (22:19) u 39. minuti. Hrvatska je u napadu igrala sjajno u napadu pod dirigentskom palicom Luke Cindrića koji tri minute kasnije zabija za 24:20 s igračem manje. Igralo se gol za gol do 50. minute, a tada je Hrvatska ostala s četiri igrača na terenu jer su Stepančić i Igor Vori kažnjeni  s dvije minute. Međutim, niti to nije omelo raspoložene hrvatske rukometaše. Štrlek je ukrao loptu i zabio iz kontre svoj šesti pogodan za 30:24 deset minuta prije kraja.

Sander Sagosen i Kent Robin Tonnesen smanjili su zaostatak Norvežana na tri pogotka, ali Stevanović nije dopustio više. Baš kao i u kvalifikacijama za Olimpijske igre bio je velika prepreka za norveške rukometaše. Hrvatska je na kraju slavila s četiri pogotka prednosti i upisala dva važna boda na putu prema polufinalu. Stevanović je na kraju imao 14 obrana, a najbolji strijelci bili su Štrlek sa šest i Cindrić s let pogodaka. Norvešku je predvodio Sagosen s osam pogodaka.

‘Znali smo da će biti teška utakmica, ali mislim da smo zaslužili pobijediti. Igrali smo jako dobru obranu i zaustavljali smo njihove brze tranzicije’, izjavio je hrvatski izbornik Lino Červar. ‘Važno je da smo pokazali da možemo igrati kao momčad, čak i bez Duvnjaka.’

‘Mislim da je problem bila obrana. Igrali su jako dobro. Nismo pomogli našem vrataru kaošto smo htjeli, što je otežavalo stvar. Primili smo 32 gola. Previše’, izjavio je norveški vanjski igrač Kent Robin Tonnesen. ‘Igrali smo dobro u napadu, imali smo mnogo prilika, ali sun as zaustavili.’