26/01/2018

Švedska nakon 16 godina u finalu Europskog prvenstva

IZVJEŠTAJ DRUGE UTAKMICE POLUFINALA: Lasse Svan u zadnjoj minuti zabio za produžetke, ali nada se Dancima do kraja ipak ugasila

Drugi polufinalni susret u zagrebačkoj Areni bio je skandinavski derbi između Danske i Švedske. Iako je Danska bila pritajeni favorit, Švedska je od prve minute pokazala zube te Danci ni u jednom trenutku na utakmici nisu bili u vodstvu, no priredili su ipak nenadani šok u samoj završnici. Reprezentacija Švedske u prvom je poluvremenu u desetoj minuti otišla na +2 i od toga je trenutka njezina prednost samo rasla, a u nekoliko navrata iznosila i nevjerojatnih pet pogodaka prednosti nad reprezentacijom Danske. Švedska je u drugom dijelu 15 minuta prije kraja malo pala pa je Danska, koja je 2014. godine na EHF EURO osvojila srebrnu medalju, pokazala da ipak još nije za otpis te je napravila čudo u zadnjoj minuti – Lasse Svan zabio je dva pogotka za izjednačenje (28:28) kojima je Danska izborila produžetke. U prvom produžetku je ponovno povela Švedska, početkom drugog su Danci izjednačili i u zadnjoj minuti švedska momčad je ponovno pustila Dancima da dođu na pogodak zaostatka, ali ovoga puta nije bilo dovoljno vremena da izjednače i odu u produžetke. Reprezentacija Švedske slavila je na kraju s 34:35 i zasluženo otišla u finale, u kojem ga čeka raspoložena Španjolska nakon što je očitala lekciju Francuzima.

Švedska reprezentacija otvorila je utakmicu pogotkom Jima Gottfridssona, no Danska je odmah uzvratila golom na drugoj strani. Čvrsta švedska obrana u nastavku ne dopušta Dancima da zabiju pogodak tri napada zaredom. Tek je Mikkel Hansen uspio smanjiti +2 prednost Šveđana pogotkom sa sedam metara (2:3). U osmoj minuti dolazi do prvog izjednačenja novim golom Hansena (4:4). Zachrisson krade loptu, a Gottfridsson zabija i onda u idućem napadu Šveđani rade kontru te po prvi put na utakmici odlaze na +3 (5:8). U 15. minuti Lasse Svan smanjuje na -2 (8:10), ali Švedska ponovno zabija iz kontre. U nastavku se igra gol za gol, a Šveđani i dalje čuvaju svoju prednost te u 22. minuti odlaze na visokih +5 (11:16). Međutim, dolazi do preokreta i Švedska od tada ne zabija niti jedan pogodak, a Danska tri pa na poluvrijeme momčadi odlaze s rezultatom 14:16.

Prvi napad Danaca u drugome poluvremenu zaustavlja Andreas Palicka odličnom obranom. O tome kako je Palicka odlično branio u nastavku svjedoči činjenica da je Danska svoj prvi pogodak u drugome poluvremenu postigla tek u 38. minuti, i to sa sedam metara (Hansen za 15:19). Reprezentacija Danske ponovno smanjuje na dostižnih -2 zahvaljujući ponajprije Hansenu (18:20). U 49. minuti prva opasna prijetnja Danske švedskoj momčadi – Toft Olsen smanjio je na 21:22 i doveo pitanje pobjednika u neizvjesnost. U nastavku se igra gol za gol – stalno je 1-2 pogotka prednosti za Švedsku, sve do 55. minute kada Švedska dobiva isključenje, a Danci priliku za izjednačenje sa sedam metara, što Hansen iskorištava i zabija svoj 11. pogodak na utakmici. Šveđani su ipak vratili svoju prednost (25:28), no u zadnjoj minuti su ispustili pobjedu iz ruku – Svan je s krila najprije zabio prvi, a u zadnjoj sekundi na asistenciju Hansena drugi pogodak za izjednačenje i odlazak u produžetke.

U prvom se produžetku igra gol za gol – na svaki švedski pogodak Danci odgovaraju novim golom (30:30). Tek u 4. minuti produžetka Palicka bilježi novu obranu, ali onda Hampus Wanne promašuje s krila. Prvi produžetak završava rezultatom 30:31, a drugi su Danci otvorili pogotkom za izjednačenje (31:31), no Šveđani ponovno sve okreću na svoju stranu (Ekberg iz kontre zabija za 31:33, a Zachrisson za 32:34). Petnaest sekundi prije kraja Anders Zachariassen smanjuje na pogodak zaostatka 34:35 i čini se kao da ponovno gledamo reprizu zadnje minute regularnog dijela utakmice, no Šveđani su ovaj put bili pametniji i sačuvali loptu do kraja te otišli u finale nakon ovoga nadasve uzbudljivog polufinalnog susreta. Igračem utakmice proglašen je Danac Rasmus Lauge Schmidt s 11 postignutih zgoditaka iz 15 pokušaja. U švedskoj je reprezentaciji najbolji pojedinac bio Palicka s čak 20 zabilježenih obrana.

‘Osjećam se nevjerojatno, ovo je velika pobjeda, ovo je moje prvo finale u životu. Nakon regularnog dijela, nismo imali neku specijalnu strategiju, samo smo razmišljali kako igrati na sigurno i polako, morali smo zabiti i pobijediti u ovoj utakmici’, izjavilo je švedsko krilo Jerry Tollbring.

‘Nemam riječi kojima bi analizirao utakmicu u ovom trenutku. Toliko je emocija. Vratari i obrana dali su nam priliku da pobijedimo u utakmici', dodao je izbornik Kristjan Andresson.

'Švedska je zaslužila pobjedu. Ponekad su bili samo korak, dva ispred nas. Dobro smo se borili i nikada se nismo predali, ali svaki puta kada smo dobili priliku približiti se, Palicka nas je zaustavio. Bio je heroj za Švedsku', objasnio je danski izbornik Nikolaj Jacobsen.

'Naši vratari nisu igrali dobro. Jako smo razočarani, nadali smo nečemu više, ali Švedska je zaslužila ići u finale.'