24/01/2018

Španjolska osveta za poraz u finalu EHF EURO 2016

IZVJEŠTAJ GRUPE II: Španjolska lagano preko Nijemaca koji nisu pokazali mnogo na prvenstvu u Hrvatskoj

Imamo i drugog polufinalista iz grupe II, to je Španjolska koja je sa sigurnom pobjedom nad Njemačkom, aktualnim europskim prvakom, osvojila dva boda i kvalificirala se za polufinale. Nakon 60. minute rezultat je bio 31:27. Španjolska je u drugom poluvremenu napravila seriju od 8-0 što je bio pravi pokazatelj dominacije. Već tad se počeo nazirati njemački pad.

Čini se da je Španjolcima dobro došao jučerašnji poraz od Slovenaca, jer su ubacili u brzinu više i pošteno se pripremili za konačni obračun u glavnoj rundi.

Njemačka je prvih petnaest minuta držala susret pod kontrolom, a onda se dogodilo vrlo važno španjolsko vodstvo u 16. minuti kada Sole postiže pogodak za 7:6, Perez de Vargas brani njemački napad, a Entrerrios zabija za 8:6. To je bilo prvo Španjolsko vodstvo u susretu. Nijemci su posebno taktiku kako zaobići poznatu španjolsku obranu. Držali su se centra terena i duboku navukli španjolsku obranu kako bi se onda mogli brzo provući iza nje. No to nekako nije prolazilo kako bi trebalo i Španjolska na poluvrijeme dolazi s vodstvom od 14:13.

Španjolska serija 8-0

Španjolci su od 35. do 44 minute napravili seriju 8-0 (23:15). Prokop je zvao time-out u 40. Minuti, tražio je svoje igrače da ostanu mirni, ali više se nisu mogli vratiti. Entrerrios je postigao dva lagana pogotka udarcem na prazan njemački gol u polukontri za 21:15 i 22:15 .

Postojala je još mala nada kada su se u 56. pokušali još jednom vratiti u igru. Sa zaostatka od osam golova (30:23) pogodcima Reichmanna, Kuhna i Gensheimera vratili su se na tri gola razlike (30:27), ali bilo je prekasno.

Već tri minute do kraja bilo je jasno da za Njemačku nema povratka, Španjolci su vodili s 30:24. U posljednjoj minuti Nijemci se imali 30:26, Wolff je obranio još jedan pokušaj, pao na pod i ostao sjediti na parketu. Još se jednom ustao kako bi primio posljednji pogodak Alexa Dujshebaeva za 31:27.

Nijemci su igrali kao usporeni film, trom napad, 15 izgubljenih lopti, a rješenja za španjolsku obranu ni za lijek. Kada nisu mogli pronaći rješenje počeli su raditi prekršaje u napadu, a i u obrani koje se francuski sudci kaznili sa šest kaznenih udaraca za Španjolce. Izvrstan je bio Balaguer koji je od sedam udaraca na gol realizirao njih šest. Izvrsna Španjolska obrana i vrlo dobar doprinos vratara (Perez de Vargas 6/16, Corrales 11/28) Španjolcima su osigurali polufinale i nastavka puta prema priželjkivanom jedinom zlatu koje im nedostaje u kolekcije, europskom.

‘Bila je teška utakmica sa mnogo taktike od obje strane. U drugom dijelu, ključna je bila serija kojom smo se odvojili sa 15:15 na 23:15. Prilagodili smo se gotovo svim njemačkim napadima i, zahvaljujući tome, kontrolirali cijeu utakmicu’, izjavio je španjolski izbornik Jordi Ribera. ‘Imali smo dvije teške utakmice u 24 sata. Sada se moramo oporaviti što prije.’

‘Zaslužena pobjeda Španjolske. Zaista smo razočarani što nismo iskoristili ovu priliku. Glavna faza je bila nevjerojatna, puna različitih situacija koje su se konstantno mijenja. Konačno, imali smo priliku ući u polufinale. Bila je tijesna utakmica osim 10 minuta kada je Španjolska zatvorila utakmicu sa serijom 8-0. U ovom periodu, napravili smo previše tehničkih grešaka, ali moramo priznati da je španjolska obrana odradila sjajan posao. Igrali su čvrsto i prisilili nas da napravimo greške’, izjavilo je njemačko lijevo krilo Uwe Gensheimer.