21/01/2018

Španjolci rutinski protiv Makedonije bez Lazarova

IZVJEŠTAJ GRUPA II: Španjolci pobijedili nemoćne Makedonce rezultatom 31:20 i osvojili vrijedna dva boda

Gonzalo Perez de Vargas skupio je 18 obrana protiv Makedonije i odveo Španjolsku do važne pobjede u njihovoj prvoj utakmici drugog kruga.

Nakon pobjede nad Slovencima i Crnogorcima te neodlučenog rezultata u susretu s Nijemcima, Makedonci su u Varaždin došli s tri boda i bili su na čelu grupe II. Govorilo se o polufinalu i velikom makedonskom pohod na medalju. Prvih pet minuta susreta varaždinska se Arena tresla od navijanja makedonskih navijača, a onda su se u posljednjih deset minuta  počeli dizati sa svojih mjesta i lagano napuštati dvoranu. Makedonija je izgubila rezultatom 31:20. Navijači koji su ostali još su jednom skupili snage i pjesmom pozdravili svoje reprezentativce koji su bili jednostavno dva koplja slabiji od izabranika Jordia Ribera.

Kiril Lazarov ostao na klupi

Španjolci su bili nemilosrdni, a prvi pogodak za Makedonce postigao je Lazarov tek u 7. minuti (3:1) kada je realizirao kazneni udarac. Španjolci su opet napravili seriju 3-0 i tu su se utišale tribine. Mogli su se čuti komentari kako će se Makedonci ipak vratiti, kako je to njihova specijalnost. No nakon sudara sa španjolskim lijevim vanjskim igračem Morrosom, Kiril Lazarov izašao je iz igre, a na klupi su mu ledom hladili obije stražnje lože natkoljenice i desni list potkoljenice. Nakon 7:56 minuta igre, igrač koji je govorio kako je tajna njegove dugovječnosti što nikad nije bio ozlijeđen, sjedio je na klupi i promatrao makedonski krah.

Prvi dio susreta završio je rezultatom 15:6 za Španjolce. Ristovski je bio na streljani, uspio je obraniti sedam lopti, ali to je bilo to. Španjolci su pogađali sa svih pozicija, a makedonska obrana nije ih uspijevala zaustaviti. Pri kraju prvog djela Španjolci su napravili seriju 7-0 i sve je bilo jasno.

‘Bilo je loše. Sve je išlo loše, grozno smo započeli utakmicu, Kiro se kasnije ozlijedio i sve je krenulo nizbrdo’, izjavio je makedonski kružni igrač Stojanče Stoilov.

Perez de Vargas najbolji igrač susreta s 18 obrana

Na vrata je stao Mitrevski koji je imao čak 14 obrana. No bolji je bio Perez de Vargas koji je na španjolskim vratima obranio 18 makedonskih udaraca, a čak se upisao i u strijelce. Proglašen je najboljim igračem susreta. Veliki postotak obrana s legendarnom španjolskom obrana te lepršava igra u napadu bili su recept za sigurnu i vrlo vrijednu pobjedu. Uz to, u listu strijelaca uspjeli su se upisati skoro svi igrači, skoro svi osim mlađeg Dujshebaeva i Morrosa de Argila, a Corralesu je evidentirano svega 10 sekundi nastupa tako da on ni nije imao priliku. Ribera je u drugom djelu svakom igraču dao priliku. Manaskov i Stoilov bili su najefikasniji makedonski strijelci s po četiri postignuta pogotka.

U sljedećem susretu u utorak Makedonija će igrati protiv Čeha. Ako se Lazarov oporavi bit će interesantno pratiti okršaj dvije reprezentacije koje slove kao najveća iznenađenja Europskog prvenstva. Nakon njih Španjolci će igrati protiv Slovenaca koji se više nemaju mogućnosti kvalificirati za polufinale.

‘Nijedna utakmica nije lagana i nismo očekivali ovakvu prednost na početku. Bilo smo malo nervozni prije utakmice zato što smo znali da moramo pobijediti ako želimo nastaviti igrati u ovom natjecanju tako da smo bili spremni boriti se do kraja’, izjavio je Viran Morros.