23/01/2018

Slovencima prva povijesna europska pobjeda protiv Španjolaca

IZVJEŠTAJ GRUPE II: Nakon što su ih izbacili u kvalifikacijama za Olimpijske igre, Slovenci su nastavili nizati pobjede protiv Španjolaca. Uz izvrsne vratare i šuplju španjolsku obranu pobijedili su Furiju s 31:26

Minutu i pol prije kraja dvorana je bila na nogama, varaždinska se arena tresla. Vujini momci vodili su 31:26 protiv Španjolaca i tako je ostalo do kraja susreta. Slovenci su pobijedili Furiju. Tko se tome nadao? Pa na europskim prvenstvima Slovenci ih nikada nisu nadigrali, a susreli su se šest puta. U povijesti to se dogodilo samo jednom i to u kvalifikacijama za prošle Olimpijske igre kada su Slovenci izbacili Španjolce. Čak su i Makedonci na početku drugog današnje susreta skandirali slovenskom izborniku Veselinu Vujoviću, koji se smjestio na tribine: 'Vujo majstore!'

Prije samog susreta pričali smo sa slovenskim novinarima. Slovencima je za prolaz u polufinale potrebno čudo, zar ne? Treba im se apsolutno sve poklopiti? Rekli su nam da po nekim njihovim proračunima, a navodno su se time dugo zabavljali, slovenska reprezentacija imala je svega 4 posto šanse da prođe u polufinale. Vujovićevi izabranici očito su rekli: 'Daj što daš!', uzeli su tih 4 posto i sad su korak bliže, doduše ne ovisi sve samo o njima.

Susret je jako dobro otvorio vratar Urh Kastelic koji je u 7. minuti obranio kazneni udarac, a zatim Riverinu kontru. U prvom poluvremenu postotak obrana bio mu je 42 posto. Na kraju susreta proglašen je najboljim igračem s 12 obrana. U 9. minuti Slovenija bježi na 5:2 i Jori Ribera zove time-out. Slovenci su danas došli pobijediti, to je sigurno.

Na poluvrijeme sa cepelinom i vodstvom 23:12

U prvom poluvremenu jedino što je igralo protiv Slovenaca bila je njihova igra u napadu sa sedam igrača koju su Španjolci dva puta kaznili, njihovi prekršaji u napadu i nesreće s pogođenim vratnicama i gredama. To je Sloveniju stajalo vodstva, a nakon dvije obrane Pereza de Vargasa Španjolci su u 15. minuti preuzeli vodstvo 7:6 koja je ubrzo postala 8:6.

Nakon šest minuta bez postignutog pogotka Slovenci su se napokon počeli približavati. Slovenski izbornik Veselin Vujović tražio je da se na liniji zavara ključ španjolske obrane, Julena Aguinagaldea. Slovenska obrana bila je sjajna, činilo se kao da su Španjolci svoju ostavili u hotelu.

Nakon dva neuspješna napada, u kojima su Slovenci napravili prekršaj u napadu, napokon opet postižu pogodak za izjednačenje (10:10), a nakon sjajnog cepelina kojeg je režirao Blaž Janc, a realizirao Borut Mačkovšek, na poluvrijeme odlaze na poluvrijeme s golom prednosti (13:12).

Slovenija vodila s čak 8 golova

Španjolski izbornik nakon šest minuta u drugo djelu susreta zove time-out. Nije bilo dobro... Janc je ukrao loptu i Slovenci su pobjegli na 18:15. Ubrzo nakon španjolskog predaha Slovenci su otišli na 19:15. Serija od 4-0. Što li je to Vujović rekao svojim igračima u svlačionici?!

Najveću prednost od osam golova Slovenci su imali u 46. minuti kada je Janc postigao pogodak za 25:18. Favoriti su izgledali nemoćno. Obistinilo se ono o čemu se pričalo tijekom čitavog prvenstva. Španjolci nisu pokazali ništa posebno u Varaždinu, bili su samo korektni i odnijeli pobjede koje su bile očekivane, a problema su imali s tvrđim orasima.

Španjolci su imali još jednu priliku da se vrate u igru kad su s čovjekom manje do 55. minute napravili seriju 5-1. Morros je dobio crveni karton nakon tri isključenja no njegovi suigrači još uvijek su bila u igri. Arino je Slovencima dva puta za redom ukrao loptu, Sole smanjio na 28:24, Perez de Vargas licem obranio slovenski udarac, a u brzoj kontri stariji Dujshebaev smanjio rezultat na 28:25. Bilo je samo tri razlike....

Gordijski čvor grupe II

Ipak, ključni trenutak bio je kada je slovenski vratar Matevz Skok Soleu obranio kazneni udarac u 28. minuti, rezultat je ostao 30:26, i to je bilo to... Verdinek je još povećao prednost na 31:26 i Slovenci su bili na nogama.

Najbolji strijelac kod Slovenaca bio je Gašper Marguč, a među španjolskim strijelcima to je bio Sole Ferran, jedan od debitanata na Europskom prvenstvu, a do ovog susreta u Varaždinu je postigao 13 pogodaka, odnosno s ovim ih je 19.

Situacija postaje interesantna. Slovenci imaju tri boda, Španjolci su ostali na dva. Ako se ostali susreti poklope moguće je da će nakon Danske sa šest bodova, četiri reprezentacija imati po pet bodova. Želimo su sreću onome tko će trebati razvezati taj gordijski čvor.