19/01/2018

Slovenci izgubili od Danaca i oprostili se od polufinala

IZVJEŠTAJ GRUPE II: Danci preko krila osigurali dva boda i stupaju ka polufinalu

Danska krila doprinijela su s 18 pogodaka pobjedi svoje momčadi, a čak 11 zabio je Lasse Svan. Photo: Saša Pahić Szabo

'Šampioni!' i'“Tko ne skače, ni Slovenac!', orilo se varaždinskom sportskom dvoranom u 23. minuti susreta kada su Slovenci napokon poveli rezultatom 12:11, ali to je bio jedini put da su Slovenci vodili protiv olimpijskih prvaka. Prvo poluvrijeme završilo je rezultatom 16:14 za Dance, a na kraju dana Slovenci nisu osvojili ni boda. Dancu su pobijedili s 31:28. Iako je drugi krug natjecanja tek počeo, Slovenci su oprostili od polufinala.

Bila je ovo tvrda utakmica s čak osam isključenja, pet za igrače Slovenije, tri za Dance. Tanka je linija između žutog kartona i isključenja. No Danci su bili kvalitetnija momčad. U prvom poluvremenu bili su gotovo savršeni sa smo jednom izgubljenom loptom.

Slovenci su do tada zabilježili 25 izgubljenih lopti. Imali su veći postotak realizacije, 62 posto naprema 54. A već se u prvim 30 minuta vidjelo da im je danas ključni igrač Svan Lasse koji je u prvom djelu imao sedam pogodaka, a na kraju susreta proglašen je najboljim igračem s ukupno 11 postignutih pogodaka.

Slovenci nisu iskoristili igrača više

Priliku za povratak Slovenci su imali u 39. minuti kada je Janc postigao gol iz polukontre i Slovence vratio na samo jedan gol zaostatka.  A braća Toft Hansena su zajedno u deset minuta uspjeli skupiti šest minuta isključenja. No Slovenci to nisu iskoristili. Izbornik Jacobsen 13 minuta prije kraja u igru je uveo Mikkela Hansena koji se u početku prvog poluvremena odmarao na klupi.

'Ima da poginete!', govorio je Vujović na time-outu u 52. minuti kada je Janc s dva pogotka opet vrati Slovence na jedan gol razlike (25:26). Ali nije išlo… Danci su opet povećali prednost i do 55. minute opet su bili u vodstvu s tri gola (25:28).

Slovenci se nisu predavali, dvije minute prije kraja zaostajali su s tri gola. Uspjeli su ukrasti Dancima loptu, no ona nije došla do slovenskih krilnih igrača i sve je bilo jasno. Minute prije kraja Veselin Vujović u nevjerici je promatrao što se događa. Imao je punu minute da se pomiri s porazom.

Matevz Skok na slovenskim vratima imao je 12 obrana, a danski vratari zajedno sui h skupili 11. Ni dobro raspoloženi Blaž Janc s pet, ni Miha Zarabec sa šest postignutih pogodaka nisu uspjeli osigurati bodove za Sloveniju. Varaždin je ostao bez još jednim vatrenih navijača.

‘Bila je teška utakmica, odlična utakmica u kojoj su obje momčadi igrale jako dobro i brzo. Kao i uvijek u utakmicama protiv momčadi Veselina Vujovića, morate biti spremni na sve jer vas napada na sve načine’, izjavio je danski izbornik Nikolaj Jacobsen. ‘Naša obrana dobro je igrala 60 minuta. U drugoj polovici unaprijedili smo napad. Iapk, bilo je jako blizu i jako teško pobijediti. Jako smo sretni sa ovom pobjedom protiv jake dobre momčadi Slovenije.’

‘Naš glavni problem danas bila je obrana. Igrali smo dobru utakmicu, ali propustili smo neke prilike. Zabili su previše golova danas’, izjavio je slovenski lijevi vanjski Borut Mačkovšek. ‘Zaista se moramo usredotočiti u sljedećih nekoliko dana i vidjeti što moramo popraviti.’