15/01/2018

Reichmannov penal osigurao izjednačenje Njemačkoj

IZVJEŠTAJ C: Slovenija najprije pobijedila, no na kraju nosi samo jedan bod

Slovenac Blaž Janc šutira protiv Nijemca Andreasa Wolffa na drugom susretu skupine C

Drugi su krug natjecanja u zagrebačkoj Areni otvorile Njemačka i Slovenija uzbudljivom i vrlo teškom utakmicom pred prepunom dvoranom. Utakmica je na kraju završila neriješenim rezultatom, iako je najprije Slovenija proglašena pobjednikom susreta. Naknadnim sudačkim vijećanjem i pregledavanjem videosnimke Blaž Blagotinšek dobio je crveni karton i dosuđen je sedmerac za njemačku reprezentaciju koji je Tobias Reichmann i realizirao.

Sedmerci držali Nijemce u igri

Prvo su poluvrijeme obilježili sedmerci za njemačku reprezentaciju, ali i čvrsta slovenska obrana te mali broj pogodaka s obje strane. Slovenska je reprezentacija povela golom Boruta Mačkovšeka 1:0 i od tada nije ispuštala prednost iz svojih ruku. Njemačka svoj prvi pogodak postiže tek u sedmoj minuti, i to sa sedam metara pogotkom kapetana Gensheimera. Minutu kasnije suci dosuđuju isključenje Blagotinšeku i još jedan sedmerac za Nijemce, no ovaj put Gensheimer promašuje. Pogotkom Maškovšeka Slovenci odlaze na +2 (3:1). U desetoj minuti njemačka reprezentacija još uvijek nije postigla niti jedan gol iz igre. Ponovno ima priliku smanjiti razliku sa sedam metara, što ovaj put Gensheimeru polazi za rukom. Minutu kasnije, kod rezultata 4:2, Uwe Gensheimer ponovno puca sedmerac, no Lesjak brani. Kada je Blaž Janc zabio za 6:3, njemački izbornik zove prvi minutu odmora. Kao da njemački rukometaši nisu imali već dovoljno prilika sa sedam metara, suci su im dosudili još jedan. Ovoga je puta izvođač bio Tobias Reichmann koji je pucao, Lesjak obranio njegov udarac, no Reichmann je uhvatio odbijenu loptu i ipak zabio (7:4). Slovenija u idućim minutama drži svoju prednost od 4 razlike (10:6 pa 12:8). U 26. minuti Lesjak brani dvije lopte u njemačkom napadu, dok na drugoj strani suci dosuđuju prvi sedmerac za Sloveniju koji Blaž Janc zabija za 14:8. U zadnjiih 20 sekundi prije kraja Marko Bezjak dobiva isključenje. Nijemci s igračem više zatvaraju prvo poluvrijeme i odlaze na zasluženi odmor. Rezultat je 15:10.

Dramatična završnica završila neriješenim rezultatom

Drugo poluvrijeme Groetzki otvara pogotkom za Njemačku i smanjuje slovensku prednost na još uvijek velikih +4, no već u idućem njemačkom napadu Lesjak bilježi dvije uzastopne obrane. Tenzije su se podigle u 33. minuti tijekom slovenskoga napada koji završava promašajem i isključenjem Mihe Zarabeca te velikim negodovanjem publike. Slovenija u idućem napadu ipak postiže pogodak, i to s igračem manje (16:12). U 39. minuti Slovenci imaju napad, no griješe i Gensheimer gađa prazan slovenski gol te zabija za 17:15. U 41. minuti Nijemci dobivaju svoje prvo isključenje na utakmici –  Patrick Wiencek je isključen, a Slovenci odlaze na 19:15. Vid Kavtičnik zatim promašuje dva napada, Gensheimer mu krade loptu, ide u kontru i atraktivnim potezom s leđa pokušava za biti gol, no promašuje. Kavtičnik dobiva isključenje te zbog pretjerane reakcije s klupe zbog te odluke suci kažnjavaju još jednog slovenskog igrača. Slovenska reprezentacija u tim trenutcima igra sa samo četiri igrača na terenu i radi prekršaj u napadu. Nijemci dobivaju još jedan sedmerac i u 47. minuti po prvi put na utakmici izjednačuju rezultat (19:19), no Zarabec ubrzo pogotkom vraća prednost na slovensku stranu. U 50. minuti dosuđeno je drugo njemačko isključenje na utakmici i sedam metara za Sloveniju. Blaž Janc izvodi sedmerac, no gađa gredu i promašuje priliku za slovensko vodstvo. Minutu kasnije Njemačka je po prvi put na utakmici povela golom Hendrika Pekelera, i to s igračem manje, a Slovenija zatim propušta još jednu priliku sa sedam metara dok je Heinevetter siguran na njemačkom golu. Četiri minute prije kraja Slovenija je u vodstvu sa 22:21. U dugom napadu sa sedam igrača Nijemci su uz malo sreće uspjeli izjednačiti na 23:23. Veselin Vujović u tim trenutcima zove time-out kako bi Slovenija pripremila vjerojatno posljednji napad na utakmici. Bastian Roscheck dobiva isključenje i Kavtičnik zabija sa sedam metara za 24:23. Deset sekundi prije kraja Paul Drux zabija za izjednačenje i kada se činilo da će se podijeliti bodovi, Blaž Janc je iz kontre zabio za 25:24 te je Slovenija proglašena pobjednikom. No, delegati su pozvali suce te su pregledali snimku i nakon dužeg vijećanja i neizvjesnosti diskvalificirali Blagotinšeka iz igre i dosudili penal za Njemačku. Tobias Reichmann zabija sa sedam metara za izjednačenje i konačni rezultat 25:25 ovog doista nevjerojatnog susreta.