17/01/2018

Mladi Balling vodi Dansku do dva važna boda

IZVJEŠTAJ SKUPINE D: Danci su porazili Španjolce rezultatom 25:22 i zauzeli prvo mjesto u varaždinskoj skupini

Ovo smo se susretu veselili. Ovo su momčadi koje znaju igrati krasan rukomet, Španjolska i Danska. Obije reprezentacije već su se kvalificirale u sljedeći krug natjecanja. No obije su željele u Grupu II prenijeti maksimalni broj bodova. Što je sigurno, sigurno je jer više nitko nije znao što ih čeka kada im se u Varaždinu pridruže ‘zagrebačke’ reprezentacije.

Mlada danska zvijezda

Na kraju pobjeda je ipak pripala olimpijskim prvacima koje je predvodio sjajni Balling koji je s osam postignutih golova i dvije asistencije proglašen najboljim igračem susreta. Bila je sjajna odluka izbornika Jacobsena ubaciti mladog desnog vanjskog u igru. Susret je završio rezultatom 25:22 za Dansku.

Od početka susret je bio izjednačen, igra gol za gol. Ali u 13. minuti Danska prvi put bježi na dva razlike i odonda vodstvo su zadržali do kraja susreta. Španjolci su se trudili vratiti, ali s obzirom na to da im je već u prvom susretu prvenstva zbog ozljede ostali bez prvog lijevog krila, Fernandeza, a u susretu s Mađarskom ozlijedili su se pivot Aguinagalde i obrambeni igrač Guardiola. Bez njih bilo je teško vratiti se kada su Danci već osigurali prednost. Furija je gubila previše lopti i olimpijskim prvacima poklonili su ih čak 10, nešto što ovi ipak ne opraštaju.

Green na 48 posto obrane

U posljednjih 13 minuta španjolska isforsiranost bila je više nego očita. Danci su dva puta napravili serije 3-0, a Španjolci nisu imali odgovor. Iako se Dancima ozlijedio prvi vratar Landin, Green je bio dostojna zamjena. Obranio je 10 udarac na gol i s obranom od 48 posto uvelike je pridonio danskoj pobjedi.

Među najboljim danskim strijelcima bio je i Hansen koji je upisao šest pogodaka, a u španjolskim redovima posebno dobro raspoložen bio je stariji brat Dujshebaev, Alex sa šest pogodaka.

Sada i Danska i Španjolska i Češka imaju po dvije pobjedne i jedna poraz te po četiri boda, ali Danci su ti koji u slejdeći krug natjecanja nose dva boda.

Posljednje tri minute danski navijači bili su na nogama. Iako, moramo priznati da se veselimo makedonskoj publici. Skandinavci su pristojna kazališna publika. Jučer se u jednom restoranu u Varaždinu pratio susret hrvatske reprezentacije. Danci su isprva navijali za Švedsku, ali kada su shvatili da u lokalu ima i hrvatske publike kojoj baš i nije do slavlja, malo su se utišali. Pokazali su kulturu i kada su Česi pobijedili njihove reprezentativce. Sve povale na pristojnosti, s obzirom na to da je nakon ispadanja Mađarske Varaždin ostao bez euforične mađarske publike, bit će lijep osjećaj da nam se opet tribine tresu od euforije.

‘Igrali smo čvrsto i dobro organizirano u obrani svih 60 minuta. Osim toga, Jannick Green upisao je sjajne obrane u drugom dijelu, a u napadu pronašli smo dobra rješenja protiv jedne od najboljih obrana na svijetu’, izjavio je danski izbornik Nikolaj Jacobsen, prije nego je komentirao nastup Ballinga Christensena:

‘Odigrao je nevjerojatnu utakmicu – jednostavno sjajno kako se nosio sa pritiskom. Peter je brzi igrač koji je idealno odradio posao protiv agresivne španjolske obrane sa svojom brzinom. Ponekad, morate imati sreće kao izbornik, kada treba izabrati igrača.’

‘Izgubili smo prednost za glavnu rundu danas’, izjavio je Alex Dujshebaev. ‘Danska je možda bila bolja nego mi u važnim trenucima. Nismo imali sreće u tim situacijama. Sad moramo pobijediti u sljedećim utakmicama da bismo prošli u polufinale.’