15/01/2018

Klasičan potez Červara: Kako je hrvatski izbornik nadmudrio Island

VIJESTI: Rizik se 67-godišnjem izborniku u nedjelju isplatio. Agresivan pristup donijela je pobjedu Hrvatskoj nad Islandom i podcrtao Červarovu važnost za domaćine

'Prvo poluvrijeme bilo je daleko od idealnog. Ne znam što se dogodilo, ali nije išlo kako smo planirali', izjavio je Igor Karačić, na čijem se licu vidio umor nakon susreta sa Islandom.

Sve je dobro što se dobro završi, a Hrvatska je uspjela upisati pobjedu nad Islandom, 29:22, i osigurala prolaz u sljedeću fazu natjecanja, zajedno sa 11,000 glasnih navijača koji su pozdravili svaki gol.

U prvom je poluvremenu to bila teška utakmica, igralo se gol za gol, ali u drugom je dijelu bilo jasno tko ima utakmicu pod kontrolom, posebno u prvih deset minuta. Bio je to pametan i lukav potez Line Červara koji je ostatak susreta okrenuo u korist domaćina.

'Ako ne riskirate, ne možete pobijediti'

Červar je odbacio sigurnu igru i improvizirao sa potezima koji su islanskog izbornika Geira Sveinssona prisili na dva time out-a u samo pet minuta.

Nakon što su dva hrvatska vratara upisali samo sedam posto obrana u prvom dijelu, Červar je odlučio pozvati ih na klupu dok je trajao napad i iskorištavao prilike sa sedam na šest igrača.

'To ej definitivno donijelo svježinu u napadu i drugačiji tempo utakmice. Pokazalo se kao savršena ideja i mislim da smo time iznenadili protivnika. Nismo riskirali ništa i iskoristili smo svaku priliku', izjavio je Luka Cindrić, koji je bio proglašen najboljim igračem utakmice.

Odlučujući trenutak susreta bila je seriaj 5-0, tijekom koje je zabijalo sedam igrača koji su bili na terenu, a što je rezultiralo s pet pogodaka prednosti za Hrvatsku.

'Sve je bilo planirano. U svlačionici sam razmišljao čime bismo ih mogli iznenaditi zato što su sjajno igrali. Ako ne riskirate, ne možete pobijediti', izjavio je Červar.

Vardarska veza

Pedeseta EHF EURO pobjeda za Hrvatsku stigla je baš u pravom trenutku, a pouzdanje domaćina je naraslo. Navijači već uspoređuju svoju momčad s onom koja je osvojila srebro na Svjetskom prvenstvu 2009., i nadaju se da će Hrvatska osvojiti svoje prvo europsko zlato.

Luka Cindrić, najbolji strijelac u redovima domaćina sa 11 golova, ipak zadržava hladnu glavu.

'Ne volim nas uspoređivati sa zlatnom generacijom. Možda imamo neke atribute koje oni nisu imali. Ali mislim da možemo ostvariti naš cilj na ovom natjecanju', izjavio je Cindrić.

24-godišnji srednji vanjski integralni je dio hrvatskog napadačkog trija, u kojemu su Igor Karačić i Ivan Čupić. Između sebe upisali su 13 pogodaka od 29 u pobjedi nad Islandom, a znaju se vrlo dobro budući da igraju za osvajače VELUX EHF Lige prvaka, Vardar.

'Lako je za Cindrića i mene. Trebamo samo sekundu da shvatimo jedan drugoga i znamo što moramo učiniti u sljedećoj akciji. Isto je i sa Čupićem, ako akcija uključuje njega', izjavio je Karačić.

'Vjerojatno koristimo neke trikove koje smo naučili u Vardaru. Pomažu nam u teškim situacijama', dodao je Cindrić.