18/01/2018

Hrvatska preko Bjelorusije do prve pobjede u Zagrebu

IZVJEŠTAJ SKUPINE I: Bjelorusija je u Zagrebu iznenadila Hrvatsku prisilivši domaćine da se do samog kraja bore za pobjedu 25:23

Drugu utakmicu glavne faze natjecanja u Zagrebu odigrale su Bjelorusija i domaćin prvenstva Hrvatska. Hrvatska je pokazala odličnu igru u prvome poluvremenu kada je u jednom trenutku imala i pet pogodaka prednosti, ali je sredinom drugoga dijela susreta počela gubiti konce u rukama i zamalo ispustila pobjedu. Pogotcima Luke Cindrića i Marka Kopljara hrvatska je reprezentacija ipak uspjela uzeti prve bodove i ostati u igri za prolazak u polufinale natjecanja.

Hrvatska reprezentacija odlično je otvorila susret pogotcima Stepančića i Muse. Musa je nekoliko minuta kasnije pokazao da nije odličan samo u obrani, već i sa šuterske pozicije pa drži Hrvatsku na +2 (3:1). Bjelorusi rade grešku u napadu, Stepančić uzima loptu i dodaje Štrleku koji trči u kontru i zabija za 4:1. U 6. minuti Musa zabija svoj treći zgoditak za 5:2, a Pešić brani šut Kuleshu. Artsem Karalek zatim dobiva isključenje, no Hrvatska ne iskorištava tu priliku i ne uspijeva otići na +4. U 11. minuti prekršaj je na Cindriću za sedmerac, Čupić je izvođač, no Viachaslau Saldatsenka brani i Bjelorusi na drugoj strani smanjuju na -1 (5:4). U 19. minuti Marko Mamić se dignuo na šut i zabio za 9:7, a zatim je i Stevanović obranio pokušaj Padshyvalaua. Hrvatska po prvi put na utakmici pogotkom Luke Stepančića odlazi na +3 (10:7), a Stevanović brani bjeloruski napad i Mamić odmah zabija za 11:7. U 24. minuti Bjelorusija radi još jednu pogrešku u napadu i gubi loptu, što Stepančić koristi i zabija za +5 Hrvatske. Dvije minute prije kraja, nakon što je Červar pozvao time-out, Hrvatska ne hvata pravi ritam, griješi u napadu, a Bjelorusija pogotcima Yurynoka i Karvatskog smanjuje na 13:11. Hrvatska na poluvrijeme odlazi s tri pogotka prednosti zahvaljujući odličnoj obrani Stevanovića (15:12).

Drugo poluvrijeme Bjelorusija otvara pogotkom Karaleka, ali Stepančić zabija i vraća na +3 (16:13). Stevanović bilježi još jednu fenomenalnu obranu, no Bjelorusi se još uvijek drže na utakmici zahvaljujući obrani Saldatsenka, ali ne realiziraju napade, što Mamić i Horvat kažnjavaju novim pogotcima (18:14). U 46. minuti bjeloruska reprezentacija smanjuje na 19:17, ali se Mamić ponovno nalazi na pravom mjestu u pravom trenutku i kvari im planove svojim petim pogotkom. Shylovich dobiva crveni karton zbog udarca laktom u lice Luke Cindrića koji Hrvatsku vraća na +4 (21:17). Vratnica sprječava Mamića da postigne još jedan zgoditak. Hrvatska cijelo vrijeme drugoga poluvremena pokušava prelomiti utakmicu, no nikako ne uspijeva napraviti veću razliku, a Bjelorusija sedam minuta prije kraja smanjuje na -2 (22:20), a uskoro dolazi na samo pogodak zaostatka. U 58. minuti Bjelorusi izjednačuju pogotkom Kulesha i dovode Hrvatsku u velike probleme. Minutu prije kraja Cindrić zabija, Bjelorusi ne uspijevaju uzvratiti pa na drugoj strani Marko Kopljar šutira za potvrdu hrvatske pobjede i uzimanje prva dva boda u ovoj fazi natjecanja. Igračem utakmice proglašen je Marko Mamić s pet pogodaka.

‘Vjerujem da je problem bio to što nismo mgli napraviti značajnu razliku u rezultatu i završiti utakmicu mirno’, izjavio je hrvatski desni vanjski Luka Stepančić. ‘Dali smo im motiv da se vrate u utakmicu, ali na kraju, jedna dobra lopta, jedna dobra obrana i dva boda s utu.’

‘Željeli smo pobijediti, ali na kraju nismo uspjeli. Mislim da je moja momčad igrala jako dobro i ponosan sam’, izjavio je bjeloruski izbornik Iuori Chevtsov.