28/01/2018

Europsko zlato prvi put u španjolskim rukama

IZVJEŠTAJ FINALNE UTAKMICE: Španjolci pomeli Šveđane u drugom poluvremenu

After four lost finals Spain finally climbed the European throne. Photo: Sasa Pahic Szabo

Napokon je stigao susret koji su svi iščekivali još od 12. siječnja kada je Europsko prvenstvo službeno počelo – FINALE. Na ovo su finale Šveđani čekali 16 godina, dok su Španjolci četiri puta bili u finalu EHF EURO, no nijednom nisu uspjeli pobijediti i uzeti ono najvrjednije – zlatnu medalju. Nakon što su u polufinalu Španjolci nadmoćno izbacili Francuze, a Šveđani u produžetcima Dance, ostalo je još samo neodgovoreno pitanje konačnog pobjednika.

Šveđani su bolje krenuli u susret te su ubrzo poveli, a na trenutke imali i tri pogotka prednosti. Kada je prvo poluvrijeme završilo, činilo se kako sve ide u njihovu korist i da su već korak do zlata. No prve minute drugoga dijela odmah su sve demantirale. Španjolci su ušli vrlo fokusirano iz svlačionice, zabili tri pogotka zaredom te poveli. Od toga trenutka svoju prednost nisu više ispuštali iz ruke, a u 42. minuti narasla je i na +5. Švedska je radila sve više grešaka i spašavale su je jedino obrane Mikaela Appelgrena, no ni to nije bilo dovoljno da imalo priprijete novom prvaku u nastajanju. U jednom je trenutku reprezentacija Španjolske imala i +8. Susret je mirno privela kraju rezultatom 29:23 (12:14) te osvojila svoje prvo zlato u povijesti europskih prvenstava.

Španjolci su ovaj finalni susret otvorili pogotkom Valera Rivere, ali Niclas Egberg odmah uzvraća na drugoj strani. Igra se gol za gol u nastavku. Appelgren bilježi tri obrane zaredom, a Šveđani u devetoj minuti po prvi put imaju rezultatsku prednost (3:4). Zahvaljujući novoj Appelgrenovoj obrani Wanne Hampus trči u kontru i zabija za +2 Švedske (4:6). Šveđani iz kontre imaju i 4:7, Španjolci griješe i Max Darj odlazi u novu kontru, no gađa vratnicu i propušta priliku Švedske da se odvoje na četiri gola prednosti. U 16. minuti za vrijeme švedskog napada Španjolci kradu loptu i Sole zabija iz prve španjolske kontre za 6:7 te daje svojoj momčadi priliku da se rezultatski vrati u utakmicu. U jednom španjolskom napadu fenomenalni Appelgren na golu ponovno brani, no odbijeni udarac hvata Gedeon Guardiola i zabija za 7:9. Španjolci opet grizu, blizu su i zahvaljujući nekoliko švedskih pogrešaka ponovno su na samo pogodak zaostatka (9:10), no nikako ne uspijevaju izjednačiti. Do kraja poluvremena ponovno se igralo gol za gol, a u zadnjoj su minuti Španjolci čvrstom obranom uspjeli odmaknuti Šveđane daleko od gola i spriječiti da zabiju pogodak. Preostalo im je nekoliko sekundi da upute udarac na švedski gol, no ne uspijevaju pa na poluvrijeme momčadi odlaze s 12:14.

Španjolci su drugo poluvrijeme otvorili odlično dvama pogotcima te konačno izjednačili (14:14). Imali su priliku iz kontre za prvo vodstvo nakon onog u četvrtoj minuti prvoga poluvremena, no David Balaguer ne zabija. U 34. minuti Darj dobiva dvije minute isključenja, a Sole zabija sedmerac za preokret na semaforu – 15:14 za Španjolsku. U nastavku Španjolska sa sedam metara može otići na +3, no Appelgren brani i ostaje 17:15. Reprezentacija Švedske je pala u nastavku, radi mnoge pogreške u napadu, a u igri je drži jedino Appelgren na golu. Šveđani zovu još jednu minutu odmora jer su u drugom poluvremenu u prvih 12 minuta zabili tek jedan pogodak pa se Španjolska uspjela odlijepiti na +4 (19:15). Španjolci su definitivno počeli dominirati na terenu: Raul Entrerrios zabija za 21:16, a onda Adrian Figureas u trku spašava prazni španjolski gol i sprječava pogodak. U 50. minuti kada je Balaguer zabio zgoditak na prazni švedski gol, prednost Španjolske na utakmici bila je +7  (23:17), a ubrzo i +8. Četiri minute prije kraja Philip Henningsson iz kontre smanjuje na 26:20, no to je bila slaba utjeha za Šveđane. Do kraja se igralo gol za gol, a susret završava rezultatom 29:23 te su Španjolci zasluženo odnijeli titulu prvaka.

‘Nakon četiri poraza u finalima europskih prvenstava, znali smo da moramo dati sve od sebe i igrati najbolje što možemo. U prvom dijelu oni su nadigrali nas, ali razgovarali smo na poluvremeu i rekli sebi da nam je preostalo 30 minuta turnira’, izjavio je najbolji desni vanjski Europskog prvenstva, Alex Dujshebaev nakon utakmice.

‘Bila je to utakmica s dva lica. U prvom dijelu bili smo u prednosti, imali kontrolu, dominirali. Mogli smo imati prednost sa više od dva gola, mislim, ali imali smo prednost’, izjavio je Appelgren. ‘Kada smo izašli na teren u drugom dijelu, mislili smo da možemo puno trčati, pobijediti u brzim kontrama, i to nam se vratilo. Španjolska je imala puno brzih kontri i zabili su lake golove. Upali smo u njihovu zamku zbog obrane.’

‘Stekli smo iskustvo na ovom turniru. Nadam se da smo naučili nešto i da ćemo igrati bolje sljedeći put. Nadam se i da ćemo na sljedećem Europskom prvenstvu u Švedskoj stići do finala i pobijediti. Dugo je do tada, ali mislim da je za ovu mladu momčad ovo bio vrlo pozitivan turnir i sjajno iskustvo’, zaključio je švedski vratar.

Igračem utakmice proglašen je Arpad Šterbik s osam obrana, čudo od golmana, koji je do polufinalnog susreta utakmice gledao u svojem dnevnom boravku. U švedskim je redovima najbolji pojedinac bio također golman – Appelgren s 15 obranjenih udaraca. Ovime je Europsko prvenstvo u Hrvatskoj nakon dva i pol tjedna završeno te je štafeta za EHF EURO 2020 predana čak trima državama – Austriji, Švedskoj i Norveškoj.