23/01/2018

Češki heroj Mrkva obranio sedmerac i srušio makedonski san o polufinalu

IZVJEŠTAJ GRUPE II: Makedonci prokockali sigurnu pobjedu, a onda se po treći put na prvenstvu ukazalo češko čudo i vrijedna pobjeda 25:24 koja ih je održala u igri za polufinale

Czech Republic secured a one-goal win after trailing FYR Macedonia for most of the match. Photo: Nebojsa Tejic

Veselili smo se ovom susretu. Dva najveća iznenađenja prvenstva, reprezentacije Makedonije i Češke našle su se licem u lice u drugom krugu glavnog kruga natjecanja. Interesantna je povijest susreta ove dvije reprezentacije. Godine 2012. Makedonija je zabilježila svoju najveću europsku pobjedu upravo protiv Češke (27:21). Bila je to osveta za 1998. kada ih u Italiji Češka deklasirala rezultatom 38:18. Zanimljive su bile i kvalifikacije za ovo Europsko prvenstvo kada je u Plzenu Češka pobijedila Makedoniju s 35:28, a onda je u Skopju Makedonija vratila istom mjerom, pobjedom 33:20. Poučeni iskustvom, i danas smo očekivali nadmetanja između ove dvije reprezentacije. Tako je i bilo, a dan je završen sa spektakularnom pobjedom Čeha rezultatom 25:24.

Lazarov ipak igrao…

U posljednjem susretu sa Španjolskom makedonski kapetan, Kiril Lazarov u 11. minuti ozlijedio je ložu desne natkoljenice. Najavljeno je da neće igrati, ali odlučili su ga pričekati za konačni susret s Dancima. No, s Česima su trebali moći i bez Lazarova.

Odmah na početku Makedonija je povela. Od 3. do 12. minute napravili su seriju 6-1. Tu su stekli vodstvo koje su održavali do kraja drugog poluvremena koje je završilo rezultatom 13:11. Tome je pridonio vratar Borko Ristovski koji je u tom trenutku imao 39 posto obrana.

Prvi puta Makedonci bježe na pet razlike u 38. minuti (17:12) i neki naivni pomislili bi da je to to. Neki koji ne znaju čemu smo sve svjedočili ne ovom prvenstvu. Makedonski novinari već su bili u polufinalu, navijači možda i u finalu. Česi su imali drugačije planove…

Makedonci prokockali 5 golova prednosti i sigurnu pobjedu

Prvi ozbiljniji pritisak u drugom djelu susreta Česi su zadali u 51. kada su realizirali seriju 3-0. Prvo su se vratili na dva gola razlike (22:20), zatim Toma Mrkva brani napad u 53., Zdrahala odmah na drugoj strani postiže pogodak. Još jedna obrana Mrkve, Cip odmah na desnom krilu pred makedonskim kaznenim prostorom iznuđuje kazneni udarac i Jakub Hrstka ga je realiziralo. U 24. minuti Češka ima izjednačenje, prvi put od 3. minute. Bilo je 22:22 i pravo vrijeme za makedonski time-out. Inače, interesantno je da Španjolac Raul Gonzalez, koji je makedonski klub Vardar doveo do naslova klupskog prvaka Europe, na ovim kratkim minutama predaha priča na makedonskom, na što su oni posebno ponosni.

Kril Lazarov je dva puta ušao u igru i to kako bi izveo dva sedmerca. Onaj u 12. minuti je realizirao, ali ovaj ključni u 56. nije. Češka je prvi put povela u 57.minuti pogotkom Horaka (23:24), koji je na kraju susreta proglašen i najboljim igračem susreta s osam postignutih pogodaka.

Prava drama odvijala se u posljednjih 15 sekundi. Češka je imala napad, Makedonija je igrala obranu jedan na jedan, Česi su napravili prekršaj u napadu. Lopta je došla do Pribaka pa do Mirkulovskog i na kraju do Manaskovog koji je pod prekršajem postigao pogodak. Pogodak za izjednačenje nije prihvaćen, ali nakon video analize ruski sudci dosudili su kazneni udarac. I onda češki vratar, heroj, Tomas Mrkva brani za Dejanu Manaskovom za konačnih 25:24. Kakva završnica! Tomas Mrkva susret je završio s nevjerojatnih 5/10, a Marin Galia s 8/27.

Danci su sigurni polufinalisti

Na ovom susreta najefikasniji igrač Makedonije bio je Filip Taleski, jedan od debitanata na europskim prvenstvima koji je protiv Čeha postigao pet pogodaka. Ipak, on ove godine neće vidjeti europskog polufinala. Najbolji Makedonski plasman na Europskom prvenstvu bilo je pet mjesto 2012. u susjednoj Srbiji. Na tome će najvjerojatnije i ostati. Neki kažu da su se Česi osvetili jer su Makedonci najavili kraj nastupa Kirila Lazarova, a onda su se ipak predomislili. Ipak, još jedno Češko iznenađenje rezultiralo je neočekivanim rezultatom, a Dancima je osigurao plasman u polufinale.