24/01/2018

Česi i Slovenci remizirali i međusobno se izbacili iz igre za polufinale

IZVJEŠTAJ GRUPE II: Susret između Čeha i Slovenaca završio je rezultatom 26:26 i za drugom mjesto u grupi koji vodi u polufinale borit će se Nijemci i Španjolci

Nakon što je u 29. minuti češki vratar Martin Galia imao dvostruku dobranu, rezultat je bio 26:26 i posljednji napad u posljednjih osam sekundi pripao je Česima. Kapetan Zdrahala uspio je proigrati na Kaspareka koji je uspješno predriblao Mačkovšeka i sada je bio sam s Matevzom Skokom. No ipak, lopta je udarila gredu, Kasparek je od muke pao na koljena i to je bilo to. Obije momčadi ispale su iz igre za polufinale. Doduše, Česi su imali malo realnijih šansi, ali ovako je možda i najpoštenije. Slovenski izbornik Vujović imao je još nešto za reći portugalskom sudačkom paru, ali oni se nisu previše zamarali. S druge strane češki trenerski tandem Kubeš i Filip samo su se rukovali sa sudcima, protivničkim igračima i naravno svojim dečkima s kojima su ove godine pravili pravo čudo. Obije su nam momčadi pružile prave spektakle na ovogodišnjem prvenstvu.

Dva crvena kartiona za Čehe u obrani

Bilo je to napetih 60 minuta napetog susreta. Vratari su bili odlični. Slovenac Urh Kastelić u prvom djelu imao je 60 posto obrane, Čeh Tomas Mrkva bio mu je za petama s 54 posto. Na kraju susreta Kastelić je bio na 48 posto, a Mrkva na 42 posto. Postotak koji se ne viđa svaki dan. Čeh Martin Galia obranio je ključni zadnji slovenski napad koji je njegovim suigračima dao priliku da izjednače i povedu, ali Kaspareku jednostavno nije bio dan. Njegova posljednja tri pokušaja s pozicije desnog vanjskog završila su ili iznad grede, ili kao onaj tragični posljednji pokušaj, u samu gredu.

Do 21. minute Česi su stekli prednost, rezultat je bio 21:17. Kola su krenula nizbrdo kada su u 19. minuti ostali bez Jana Stehlika u obrani koji je nakon ružnog rušenja Marka Bezjaka dobio crveni karton. Do kraja prvog djela crveni karton dobio je i Leos Petrovsky, također vrlo bitan igrač u češkoj obrani. Oba igrača udarila su suparničke Slovenske igrače u lice.

'Što to radite ljudi moji? Uništit ćete nas!'

Jaka slovenska obrana u drugom djelu i češka obrana koja se još uvijek nije posložila bez ključnih igrača, rezultirali su prveim slovenskim vodstvom u 36. minuti. Znali su Česi koga se trebaju čuvati u napadu, čak je češki kapetan Zdrahala jednom prilikom bio marker na slovenskom srednjem vanjskom, Mihi Zarabecu i prstom mu pokazao da se ne nada da će negdje pobjeći. Zarabec je na kraju susreta bio najbolji slovenski strijelac s pet pogodaka.

Igrama na krilo i brzim kontrama Češka je od 39. minute napravila seriju 5-0. Slovenci su vratili serijom od 4-0 nakon time.outa Veselina Vujovića koji im je rekao: 'Što to radite ljudi moji? Uništit ćete nas!'. Obrana je opet bila čvrsta kao na kraju prvog djela i bilo je teško probiti slovenski živi zid, a Zarabec je bio posebno maštovit pred suparničkim vratima. No na kraju krajeva, obije momčadi imale su isti broj izgubljenijih lopti, njih 10 i susret je uistinu bio izjednačen.

‘Česi su odigrali sjajan turnir. Jako mi je žao njihovog posljednjeg udarca i što nisu zabili posljednji gol jer su zaslužili bolji rezultat. Nijedna od te dvije momčadi nema ništa. Bila je teška utakmica za obje momčadi budući da su obje reprezentacije imali utakmice jučer’, izjavio je slovenski izbornik Veselin Vujović nako utakmice, a Vid Kavtičnik dodao: ‘Česi su odradili sjajan nastup danas i kroz cijelo natjecanje. Dobro je za rukomet što su se vratili. Nismo započeli kako smo htjeli, ali od početka drugog dijela uspjeli smo zabiti neke lake golove i imalu smo podršku vratara Urha Kastelica. Na kraju je bila otvorena utakmica.’

Zdrahala se vratio na mjesto najboljeg strijelac prvenstva

Čovjek susreta bio je češki kapetan Ondrej Zdrahala koji je postigao devet pogodaka, a Slovenci kao da su zaboravili da je on ključni čovjek češkog napada. Nakon ovog susreta Zdrahala je s 42 pogotka najbolji strijelac Europskog prvenstva. Vidjet ćemo hoće li ga do kraja dana Norvežanin Kristian Bjornsen opet sustići. Za izjednačenje bit će mu potrebno sedam pogodaka protiv Šveđana.

‘Od prvog trenutka, dali smo sve. Na kraju je pet centimetara odlučilo utakmicu. Iako nismo pobijedili, ponosan sam na igrače. Možda imamo još jednu utakmicu’, izjavio je češki izbornik Daniel Kubeš, koji se referirao na mogućnost igranja za peto mjesto.