24/01/2018

Bergerud za norveška dva boda

IZVJEŠTAJ SKUPINE I: Norveška pobijedila za konačnih 25:28, ali to nije dovoljno za prolazak u polufinale

Norvežani i Šveđani odigrali su svoju posljednju utakmicu u skupini I, koja je imala veliku važnost kako za obje momčadi tako i potencijalno za Hrvatsku i prolazak u polufinale. Norvežani su od početka do kraja kontrolirali susret i vodili. Iako je Švedska uspjela nekoliko puta izjednačiti, nije imala dovoljno snage da i povede te rezultat okrene u svoju korist. Uz mnogo isključenja, u jednom trenutku čak dva za Norvežane, jedan crveni karton za Švedsku ovu su utakmicu okarakterizirale i odlične obrane vratara. Norveška reprezentacija uspjela je sačuvati svoju prednost i u zadnjim minutama te je zabila za konačnih 25:28 (11:12).

Utakmica je krenula vrlo napeto, ali i s dosta pogrešaka na obje strane. Ulog je ipak prevelik – prolazak u polufinale ili odlazak kući. Norvežani su vrlo čvrsti u obrani pa Šveđani igraju duge napade pokušavajući otkriti neku rupu i zabiti gol. Golovi se teško zabijaju i u 6. minuti je tek 2:3 za Norvežane. Pet minuta kasnije Goeran Johannessen dobiva prvo isključenje na utakmici, a Šveđani priliku da sa sedam metara krenu u vodstvo, što polazi za rukom Niclasu Ekbergu (5:4). U 15. minuti Norvežani imaju po prvi put +2 (5:7). Albin Lagergren faulira norveškog igrača u pokušaju kontre te dobiva dvije minute isključenja, a Norvežani sedmerac. Kristian Bjornsen zabija za +3 (6:9). U 21. minuti Ekberg smanjuje iz kontre na pogodak zaostatka (8:9) i vraća Švedsku u igru, no nadu za izjednačenje gasi im Torbjorn Bergerud obranom sa sedam metara (sedma obrana na susretu). Tri minute prije kraja poluvremena Tonnesen vraća rezultat ponovno na +2 za Norvežane (9:11) koji se unatoč dugom švedskom napadu uspijevaju obraniti. U zadnjoj minuti Norvežani rade prekršaj u napadu pa Šveđanima ostaje desetak sekundi da zabiju gol. Tollbring pogađa za 11:12 i pristojnih -1 za otvaranje drugoga dijela.

Švedska je drugo poluvrijeme započela na najbolji mogući način – izjednačenjem (12:12). U idućim se minutama igra gol za gol, a u 35. minuti Myrhol ponovno vraća rezultat na dva razlike (13:15). Appelgren brani Bjornsenov šut pa Norveška ostaje na tek +1 (17:18), a i u idućem napadu Appelgren je siguran na golu. Norvežani cijelo vrijeme pokušavaju prelomiti utakmicu i otići na tri pogotka razlike, no Šveđani su cijelo vrijeme tu blizu i vrebaju svaku njihovu pogrešku. U 42. minuti Tollbring zabija sa sedam metara za novo izjednačenje (18:18). Deset minuta kasnije Švedska ponovno uspijeva izjednačiti, i to s igračem više (24:24). Imaju i napad za vodstvo, no O'Sullivan krade loptu i zabija iz kontre za 24:25. Jim Gottfridson udario je u lice Sandera Sagosena te zasluženo dobio crveni karton pa Švedska igra s igračem manje te mora nadoknaditi -2 na semaforu. Četiri minute prije kraja Šveđani dobivaju dva sedmerca i imaju igrača više, no drugi sedmerac fenomenalno brani Bergerud. Norveška dobiva i drugo isključenje pa je na terenu samo s četiri igrača, no uspijeva se obraniti zahvaljujući Bergerudu na golu. Norvežani nisu podlegli pritisku te su i u zadnjoj minuti čuvali +2 prednost, a onda i zabili za 25:28 i kraj utakmice. Na utakmici su se najviše istaknuli upravo vratari – kod Norvežana Bergerud sa 21 i Appelgren s 12 obranjenih udaraca.

‘Teška utakmica, malo je čudno biti razočaran pobjedom. Švedska je dobra momčad i igrali su dovoljno dobro da izgube sa samo tri gola razlike’, izjavilo je norveško lijevo krilo Kristian Bjornsen.

‘Treba nam bolja obrana ako želimo proći u polufinale. Jasno je’, izjavila je norveška zvijezda Sander Sagosen nakon poraza od Hrvatske. Vratar Torbjron Bergerud preuzeo je krivicu na sebe, koji je obećao da će se vratiti bolji protiv Švedske.

‘Kada izgubiš, uvijek znaš da si nešto mogao odigrati bolje. Teško je mešto izdvojiti odmah nakon utakmice…ali mislim da smo igrali dobar rukomet. Imali smo mnogo dobrih prilika, ali nismo uspjeli sve iskoristiti’, izjavilo je švedsko desno krilo Niclas Ekberg.